Erről is kérdeztük Toldi Gábor toborzási szakértőt, a novemberben megrendezésre kerülő recruiTECH BLUE konferencia szervezőjét.
Toldi Gábor: Sokféle megoldást láttam. A legjobb helyzetben most azok a munkáltatók vannak, akik vérrel-verítékkel, kölcsönös kompromisszumokkal és némi plusz költséggel megtartották dolgozóikat a tavaszi karanténidőszak alatt. Ők zökkenőmentesen indultak újra, mert általánosságban elmondható, hogy nyártól újra felfutottak a megbízások. A legrosszabb azoknak, akik azonnal több száz fős leépítéssel reagáltak a hullámvölgyre. Nekik most duplán nehéz újra feltölteni a létszámot. Azokat, akiket elküldtek, nagyon nehezen tudják megszólítani és visszahívni.
A munkahelyi mindennapokban is sok feszültséggel járt a március óta tartó járványhelyzet. A fehér- és a kékgalléros állomány közé éket vert a covidhelyzet kezelése. Akadtak munkaadók, ahol az irodai dolgozókat home office-ba küldték, ami a fizikai dolgozók körében okozott visszatetszést. Máshol az “egy hajóban evezünk” jegyében mindenkinek be kellett járni, amin a szellemi dolgozók háborodtak fel. Az egészségügyi dolgozók és a bolti eladók mellett számomra azok a toborzók is hősök, akik a járványhelyzetben kiskereskedelmi vagy termelői munkákra kerestek és vettek fel embereket személyesen.
Hatalmas az ellentmondás: miközben több százezer embernek nincs munkája, addig a termelő cégek nem találnak megfelelő számú és minőségű munkaerőt, azaz nem találkozik a kereslet a kínálattal. Továbbra is kevés a szakmunkás – az autóvillamossági szakember, a CNC-s, a kisgépkezelő, a járművezető, a gépbeállító, műszerész és betanított munkásból, más néven operátorból sincs megfelelő számú és minőségű jelölt.
Toldi Gábor: A munkáltatók újra a külföldi munkavállalók felé fordultak, Ukrajnából és Szerbiából pótolják a hiányt. Nyílt titok a termelő cégeknél: az ukrán betanított munkás sokszor jobban dolgozik és kevesebb a probléma vele, mint a helybelivel. Már nem áll meg az ukrajnai toborzás Kárpátalján, hanem az ország belsejében is keresnek munkavállalókat helyi közvetítőkkel. A gyártósori munkások között pedig képzett szakmunkások, sőt diplomások is felbukkannak.
Szintén kihívásnak látom, hogy folyamatosan érkezik az új technológia a termelésbe, új munkavégzési elemek jelennek meg. Ebben a munkaerőhiányos helyzetben még inkább felértékelődnek a céges belső képzések. Sajnos, az új felnőttképzési törvényben előírt adminisztráció rettentően megnehezíti a munkaadók dolgát.
Trendnek látom a termeléshez lazábban kötődő feladatkörök kiszervezését is. Az outsourcing a 2008-as válság idején robbant be a kölcsönzéssel, most új lendületet kap. A cégeknek kellenek a túléléshez a rugalmas foglalkoztatási megoldások.
Toldi Gábor: A személyes toborzórendezvények eltűntek. Erősödik az online kiválasztás a kékgalléros pozíciókban is. Az állásportálokon lassan visszaállnak a márciusi hirdetésszámokhoz, de azért még alatta vannak a korábbi időszaknak. A Facebook és a Google egyre fontosabb a fizikai toborzásban, a Jófogás.hu is nehezen megkerülhető.
Ezen kívül sok újdonságot látni a piacon. Ismerek céget, amely nemsokára online állásbörzét szervez kizárólag saját munkaköreire. Valahol chatbot vagy telefonos gépi hang végzi az előszűrést és három-négy egyszerű kérdést tesz fel a potenciális jelölteknek. Például: Hajlandó-e több műszakban dolgozni? Megfelelő lenne-e ekkora fizetés? Hajlandó-e bejárni ide? Megkereshetik-e a kollégák? Ha ezekre igen a válasz, akkor jön a 2. kör.
Toldi Gábor: Kettőt emelnék ki, az online jelöltutat és a sebességet. Akkor hatékony a toborzás és a kiválasztás, ha a hirdetés megtekintésétől az első munkanapig a jelölt a legkevesebb akadállyal szembesül és végig az az érzése, hogy itt jó lesz dolgozni, itt figyelnek rá.
Ehhez egyebek mellett mobiltelefonra és fizikai munkavállalókra optimalizált céges karrieroldal kell és egyszerűsített jelentkezés. Ez teljesen más megközelítést igényel, mint a kvalifikált, fehérgalléros toborzás. A jelölteket nem érdekli a cég története, missziója, mérföldkövei, társadalmi felelősségvállalása, ám annál inkább, mennyi lesz a nettó bér, mi van benne a cafeteriában, hogyan néz ki az ebédlő, a gyárcsarnok, az öltöző, a munkásszálló, hol vannak a buszjáratok, mit tesz a cég az egészség érdekében. Teljesen felesleges az önéletrajz, inkább a legfontosabb adatokat kell egy egyszerű űrlapon bekérni. Egy kezemen meg tudom számolni azokat a nagy cégeket, amelyek ilyen megközelítéssel toboroznak. Elképesztőnek tartom, hogy a termelő vállalatok többsége nem használ jelöltkezelő rendszert a kékgalléros állományra.
Kritikus tényezőnek látom a sebességet is. Sok jelöltnek nincs megtakarítása, azonnal munkába akar állni, hogy fenn tudja tartani magát. Az nem elegendő, hogy egyik héten begyűjtöm a jelentkezéseket, a másik héten meghallgatom őket és tesztelem, a harmadik héten munkába állhat. Az alkalmas munkavállalók napok alatt elkelnek más munkaadóknál.
Toborzástechnológiai tudásban is látok elmaradást. Kevesen építettek ki kékgalléros állományra pályázói managementrendszert. Az sms marketinget nem nagyon használják, nem tudják pontosan, honnan jön a forgalom a karrieroldalra, milyen pozíciót, milyen tartalommal és hol kellene hirdetni.
Toldi Gábor: 16 HR vezető osztja meg gondolatait a kékgalléros foglalkoztatással és toborzással kapcsolatban a termelői- és a retail szektorból. Kikerülhetetlen téma az egészségmegőrzés, amelyről a Richter Gedeon gyógyszergyár HR vezetője beszél. Várom a Continental vezető mérnökének az előadását, ahol az élőmunka kiváltására dolgoztak ki félautomata megoldásokat. Bemutatkozik egy chatbot, amely a TikTokon ment nagyot és munkaadói márkát is építettek vele. Megvitatjuk a képzési kihívásokat, különös tekintettel az új felnőttképzési szabályozásra. A nehéz időkben különösen fontos rugalmas foglalkoztatás eszköztárát a Tesco áruházlánc HR vezetője mutatja be.
Toldi Gábor: Mindazon termelői és bolthálózattal foglalkozó, toborzási HR szakembereket, vezetőket, retail-lánc igazgatókat és termelési vezetőket, akik küzdenek a munkaerőpiac kihívásaival, akik szeretnének hallani vállalati jó gyakorlatokat és esettanulmányokat.
Nyitókép: Toldi Gábor előadást tart a recruiTECH BLUE konferencián
A teljes cikk elolvasható itt.